Hírek

Elérhetőségek

Dóc Község története

Dóc Csongrád - Csanád vármegyei zsáktelepülés, félúton Sándorfalva és Ópusztaszer között, Szegedtől 25 km-re. A csongrádi országút felül félkörívben vegyes erdő öleli át, másik oldalon a Tisza határolja. Domborzata változatos 70,90 – 93 m közötti tengerszint feletti magasságok találhatók. A Tisza mellett húzódó gátrendszer 85-86 m magasan áll a tengerszint felett, mely a Petresi rétnél a legalacsonyabb, itt történt 1879-ben a tragikus végű Petresi gátszakadás, melynek Szegedi is áldozatául esett.

 A legrégebbi írásos történelem már említést tesz erről a területről, a „Geste Hungarorum”-ban Körtvélynek említik. A történettudósok kétséget kizárólag megállapították, hogy a Körtvélyesi-tó azonos a Dóci-tóval.

Az 1400-as évek elején ezt a területet Dóczy nevű bérlő hasznosította, melyet utódai is megtartottak. Ezek közül a leghíresebb bérlő Dóczy Miklós volt. A birtokot róla „Dóczy birtok” néven ismerték. 1488-ban egy feljegyzésben már csak Dócz néven szerepel a terület. Dóc tehát egy régi szép név, mely a valamikor bérlő birtokos nevét örökíti meg.

Abban az időben lakói elsősorban halászattal foglalkoztak. A török megszállás alatt elnéptelenedett a terület, majd kiűzésük után a volt lakók, s azok leszármazottai visszatértek. Megélhetésük legfőbb forrása a földművelés volt. A lakosság lélekszáma emelkedett, szétszórtan települve éltek. A majorok tervszerű építése csak a Pallavicini uradalom megerősödése után, az 1800-as évek elején indult meg.

Dóc nem természetes falutelepülés. Minden területfejlesztési tényező nélkül tették erre a helyre. Azután mintha elfelejtették volna. Ennek köszönhető, hogy a mai napig nincs átmenő forgalom, nincs vasút, nincs vízi út.

Hivatalosan 1952. január 01-én vált önálló közigazgatással rendelkező községgé. Ezután csak lassan bővül a falu lakossága. A majorok megszüntetése, a szocializálódás erősítése, a termelőszövetkezeti szervezés azonban gyorsítja a község fejlődését. A majorok és a tanyák lakóinak egy része a faluba költözik.

1973. április 01-gyel megszűnt Dóc közigazgatási önállósága. Sándorfalván Közös Tanács alakult.

1990 tavaszán ismét felvetődött, az önálló önkormányzat alakításának lehetősége, mellyel a falu lakossága élni kívánt, így 1990. október 26. napján a községnek önálló önkormányzata lett.